wtorek, 28/11/2023 | 8:26 CET
You are here:  / Artykuły / Felietony / Porady / Teksty / Wpisy / Czarter jachtów motorowych Mazury bez patentu

Czarter jachtów motorowych Mazury bez patentu

post by related

related post

Czarter jachtów motorowych bez patentu na Mazurach

Kilka lat temu czarter jachtu motorowego bez posiadania patentu pozostawał jedynie w sferze marzeń tych, którzy chcieli spróbować tej formy spędzania wolnego czasu w polskiej Krainie Wielkich Jezior. Na szczęście ten stan rzeczy uległ zmianie i dziś prawo umożliwia wynajęcie jachtu motorowego każdemu.
Jakie warunki trzeba spełnić, by móc legalnie wyczarterować jacht motorowy bez patentu?
Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857), jachty motorowe, które można wynająć bez patentu, muszą spełniać jeden z dwóch warunków: moc silnika poniżej 10 kW lub moc silnika nie przekraczająca 75 kW, o długości nie większej niż 13 metrów, z konstrukcyjnie ograniczoną prędkością maksymalną do 15 km/h.
Możliwość pływania bez patentu nie oznacza, że nie potrzebujemy żadnych umiejętności. Wystarczy jednak kilkugodzinne przeszkolenie z obsługi jachtu, by można było cieszyć się samodzielnym rejsem po mazurskich jeziorach. Na początek warto wybrać łatwy w obsłudze jacht, który pomoże początkującym szybko oswoić się z nową sytuacją i poznać zasady, jakimi należy się kierować, decydując się na czarter jachtów motorowych Mazury bez patentu.