piątek, 29/9/2023 | 2:45 CEST
You are here:  / Artykuły / Felietony / Porady / Teksty / Wpisy / Jak samemu skalibrować alkomat?

Jak samemu skalibrować alkomat?

post by related

related post

Jak samodzielnie skalibrować alkomat?

Czy kalibracja alkomatu samemu jest możliwa? Oczywiście, że tak! Jednak jak się za to zabrać i czy wymaga to dużej wiedzy?

Kalibracja alkomatu, na czym polega?

Jak samemu skalibrować alkomat? Dla uściślenia kalibracja alkomatu polega na podaniu wzorca alkoholowego o stałym stężeniu alkoholu do testera trzeźwości przy użyciu symulatora wydechu, oczywiście kalibracje należy wykonać w trybie serwisowym. Po podaniu wzorca procesor zaprogramuje się i zapamięta podany wzór. Po zaprogramowaniu procesora należy wykonać test kontrolny i jeśli zajdzie taka konieczność powtórzyć czynność i ustawić alkomat tak, aby jego wynik był zgodny ze wzorcem.

Kiedy należy wykonać kalibrację?

Alkotest elektroniczny należy kalibrować minimum raz w roku, jest to ważne, aby uniknąć błędnych odczytów lub w sytuacji, kiedy na wyświetlaczu alkomatu pojawi się napis cErr, lub CAL. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych kalibracja jest konieczna co 6 miesięcy lub w zależności od modelu alkomatu co 100-300 pomiarów. Ważne jest, żeby nie wykonywać pomiarów bezpośrednio po spożyciu alkoholu takie działanie może zepsuć sensor, a także nie przechowywać alkomatu w miejscu z materiałami zawierającymi alkohol.